Ahhoz, hogy valaki kerékpározhasson, nincs szükség jogosítványra. Nem árt azonban tisztában lenni a közlekedési szabályokkal, hiszen azok a bringásokra is vonatkoznak. Aki a sebességhatárokat megszegi, éppúgy megbüntethetik, ha kétkerekűvel teszi ezt, mintha személyautó volánja mögött ülne.
Bizonyos esetekben egyáltalán nem is nehéz átlépni a maximálisan megengedett sebességet. A KerékpárWebshop női bringái között található drótszamarak gyors haladást tesznek lehetővé, érdemes azonban körültekintően, a szabályok adta lehetőségeken belül maradva tekerni.
A sebességmérő nem kötelező, de hasznos eszköz
Bár a bicajosok kötelező felszerelései között nem szerepel a sebességmérő, mégis be kell tartaniuk a kerékpárosoknak a fenti limiteket. Éppen ezért mindenképp praktikus felszerelni egy sebesség mérésére alkalmas eszközt.
Nőként fontos számunkra az esztétikum. Jó hír, hogy vannak már vezeték nélküli, többfunkciós komputerek. Ezek esetében nem kell a kábelek elvezetésével bajlódni, a beüzemelésük pedig kiemelkedően egyszerű.
A főbb limitek, amikkel nap mint nap találkozhatunk
A megengedett legnagyobb sebesség a KRESZ szerint kerékpársávon, úttesten, nem autópályához tartozó leállósávon és az útpadkán 40 km/h. Persze adott esetben táblákkal jelezhetik, ha egy szakaszon ennél lassabban lehet csak hajtani.
Ennél csak akkor lehet gyorsabban közlekedni biciklivel, ha valaki lakott területen kívül pedálozik, és nem szállít utast. Ekkor már akár 50 km/h-s sebességgel is suhanhatunk kedvenc kétkerekűnkön.
A kerékpárúton közlekedőkre is szigorú szabályok vonatkoznak
Kevesen tudják, de bicikliúton sem lehet akármekkora sebességgel cangázni. Alapvetően 30 km/h-s limit van érvényben minden kerékpárúton, kivéve, ahol táblával ettől eltérően rendelkeznek. Ez még abban az esetben is igaz, ha valaki bukósisakkal felvértezve, lakott területen kívül teker.
A bicikliúttal kombinált gyalogutak esetében legfeljebb 20 km/h-s tempóval szabad hajtania a bicajosoknak. Amennyiben az úttest nem alkalmas biciklizésre, akkor a járdán is lehet bringázni, ám ebben az esetben legfeljebb 10 km/h-val, ügyelve a gyalogosok testi épségére.
Mi a helyzet a lakó-pihenő övezettel és a gyalogos övezettel?
Lakó-pihenő övezetben maximum 20 km/h-val lehet haladni bármilyen gépjárművel, és kerékpárral is. Ha valaki gyalogos övezetben szeretne biciklizni, akkor különösen elővigyázatosnak kell lennie. Csak a kiegészítő táblán szereplő időszakban lehet ezt megtenni, maximum 10 km/h-s sebességgel.
Olykor előfordulhat, hogy a fentiektől eltérő módon rendelkeznek a bicajosok számára megengedett sebességek kapcsán. Léteznek ugyanis kifejezetten bringásokra vonatkozó közlekedési táblák. Bár a kerékpárokon nincs rendszám, balesetvédelmi okokból is célszerű betartani a szabályokat.
Kép forrása: Pexels.com
Hirdetés (X)