Mire figyelj a laptop akkumulátor első használatakor

Az első, széles körben elérhető hordozható eszközök túlnyomó többsége nikkel-kadmium akkumulátorral volt szerelve, amiket ugyan már régen maga mögött hagyott az ipari fejlődés, a hatásai még mindig ott vannak a felhasználók fejében.

Ebben a cikkben elmondjuk, hogy mit kell tenned, miután akkumulátort cseréltettél a laptopodban, és leírjuk azt is, milyen praktikákra nincs már szükség.

Nincs szükség ügyeskedésre

A már elavult technológiának számító nikkel-kadmium (Ni-Cd) akkumulátoroknál a felhasználók megtanulták, hogy ezek a tárolók az üzembe helyezésük után külön figyelmet igényelnek. A kilencvenes években és a kétezres évek elején mindenki tudta, hogy mikor új akkumulátort kezd használni, azt muszáj kalibrálni.

Ez azt jelentette, hogy a töltő segítségével 100%-ra kellett tolni az akkumulátor töltöttségét, majd megvárni, hogy az magától nullára merüljön. Ezen kívül bevett szokás volt a kisütés is, ami pedig a rendszeres nullára merítést jelentette.

Ezekre azért volt szükség, mert a Ni-Cd akkumulátorok hajlamosak voltak “megtanulni” (ez egyébként egy kémiai jelenség – akkumulátor memória effektus) a felhasználó szokásait, ezáltal pedig veszíteni a maximális kapacitásukból. Ezt elkerülendő, időről-időre meg kellett mutatni az akkumulátornak, hogy hol van a maximális és a legalacsonyabb töltöttség.

Mivel őrizheted az akkumulátorod jó állapotát?

A modern, lítium-ion (Li-ion) akkumulátorok másképpen érzékenyek. Szerencsére ezeknél már nem áll fenn a memória effektus megjelenésének veszélye, helyette manapság azt kell megtanulni, hogy mivel lassítható az akkumulátorban található cellák elhasználódása.

Adott mondjuk egy Asus laptop akkumulátor, ami frissen beszerelt, teljesen új állapotú. Ilyenkor az elem ciklusszámlálója nullán áll. A ciklusok azt jelentik, hogy az akkumulátor hányszor teljesítette a 0% és 100% közötti töltődést és lemerülést. Az átlagos cellák 4-500, míg a prémium kivitelek körülbelül 1000 ciklusra vannak hitelesítve.

laptop akkumulátor

Kép forrása: Envato Elements

Az új laptop akkumulátor megóvása érdekében a legjobb, ha folyamatosan töltőn tartod a laptopodat, ilyenkor ugyanis, miután a cellák maximumra töltődtek, a notebook elkezd a tápegységről dolgozni, az akkumulátor pedig csak megfigyelőként van a háttérben, hogy esetleges áramkimaradás esetén azonnal átvegye az ellátás feladatát.

Ha te a laptopoddal sokat utazol, és emiatt nem kivitelezhető, hogy töltőn maradj, a második legjobb dolog, amit az akkumulátoroddal tehetsz, hogy 20% alá sosem merülsz, illetve amennyire lehetséges, nem töltöd 100%-ra sem a cellákat. A határértékekhez közelítve a lítium-ion kivitelek túlzott kémiai stressz alá kerülnek, ami felgyorsítja a degradálódást.

A témához utolsó jótanácsként fontos hozzátenni, hogy mindig érdemes a laptopodhoz megfelelő töltőt használni. Az eltérő feszültségű megoldások túlzott hőtermelést okozhatnak, az univerzális eszközök pedig kifejezetten veszélyesek lehetnek az olcsó anyaghasználatuknak és spórolós kivitelüknek köszönhetően. A példánál maradva: Asus laptop mellé Asus laptop töltő használata javasolt.

Spórolj az energiával!

Ha elszakadtál a töltődtől, és akár több órán keresztül is távol leszel, az alábbi tippekkel jelentős mennyiségű energiát takaríthatsz meg:

  • Csökkentsd a kijelződ fényerejét: A modern megjelenítők kifejezetten sok energiát tudnak felemészteni, viszont takarékoskodni is kifejezetten könnyű velük. Az aranyszabály, hogy amennyiben lehetséges, használd 50%-os fényerő alatt. Ilyenkor drasztikusan csökken az LCD-k teljesítménye.
  • Kapcsold ki az extrákat: Ha éppen nem használod, kapcsold ki a bluetooth-t és Wi-Fi-t. Ha nem is vagy semmire csatlakozva, a laptopod az antennák segítségével folyamatosan pásztáz új eszközök után kutatva. Ezen is sokat spórolhatsz.
  • Vigyázz a hőfokra: Ez egy fokkal nehezebben kivitelezhető, hiszen egyrészt a feladatod jellege és a környezeti hatások is erősen befolyásolják a gép hőmérsékletét. Ettől függetlenül, amennyire lehetőséged van rá, próbáld meg optimalizálni a környezeted. 10 fok alatt és 30 fok felett már nem ideális az akkumulátor működése.

Végezetül fontos észben tartani: az új akkumulátorod sem fog örökké tartani. Sajnos akármit teszel, a cellák idővel elhasználódnak, szóval azt javasoljuk, hogy használd ki a szükségleteidnek megfelelően a laptopodat, miközben ügyelsz annak állapotára. Ha újra elérkezik a csere ideje, keresd bizalommal a Laptopszaki csapatát, akik több mint egy évtizedes tapasztalattal, évente több ezer laptopot javítanak és tartanak karban.

Ha bármilyen laptoppal kapcsolatos kérdésed van, eléred őket telefonon, a webáruházukon keresztül chaten, vagy akár be is mehetsz hozzájuk a József Körút 67. szám alatti szaküzletükbe.

Képek forrása: Envato Elements

Hirdetés (X)