Minden sportnak és szabadidős tevékenységnek megvan a maga sajátos nyelvezete, szakzsargonja és szlengje, így a horgászatnak is. Ezek között rengeteg agyonhasznált és kívülről akár komikusnak is tűnő kifejezés van, ami bőven mást jelent, mint amit a hétköznapi szóhasználatban értünk alatta. Ez pedig okozhat humoros perceket a horgászat világába újonnan becseppenőknek. Lássunk is pár ilyet!
Ikonikus matuzsálemek
Az ikonikus kifejezést sok mindenre használják a köznyelvben. Lehet ikonikus egy látnivaló, például a Parlament, ahogy egy-egy műalkotás, mondjuk film is.
Az élelmes pecások azonban a zsákmányul ejtett uszonyosokra is gyakran használják az ikonikus kifejezést, mégpedig a rekordméretű, többször kifogott öreg pontyokra, amelyeket már névről is ismer a nagyközönség. Jó példa erre a harminc feletti balatoni Bütykös, a szintén a magyar tengerben élő Foltos, vagy épp a Szűcsi völgytó Patrikja.
A matuzsálem szót szintén használják ezekre a nagytestű pontyokra, ami meglehetősen vicces ebben a kontextusban, ugyanis a Matuzsálem szó eredetileg Noé 969 éves dédapjának neve a Bibliában – nos, a többször kifogott, akár harminc kiló feletti pontyok ha nagy fehér szakállal nem is, de a mederfenék felderítésére alkalmas bajusszal fel vannak szerelve.
(Az ekkora potykák kifogásához egyébként speciális, bojlis horgászfelszerelés és óriási szerencse szükséges.)
Kapitális
Egy másik kapcsolódó kifejezés a kapitális, amely nem a tőkére vagy az ország fővárosára vonatkozik (mindkettő „capital” angolul) – kapitális baklövés(!) lenne ezt hinni. A vizek szerelmesei ugyanis a rekordméretű halakra használják a kifejezést.
Na ne fárassz!
A (le)fárasztás általában az ember barátainak, ismerőseinek vegzálása, amelyet az elkövető humorosnak érez, míg a humor tárgya általában nem érzi Karinthy-gyűrűre érdemesnek kedves ismerőse verbális sziporkáit.
Nos, a vízparton a fárasztás a nagyobb méretű uszonyosok kifárasztását jelenti, ezeket ugyanis nem lehet egyszerűen megszákolni, mert nagyobb erejüknek köszönhetően képesek lehetnek a zsinór elszakítására.
Krokodilok a magyar vizekben
Óvodás kor felett már tudja az ember, hogy Magyarországon nem élnek krokodilok. Nos, a horgászok szerint ez óriási tévedés! A ragadozó halra horgászók kedvelt célpontja, a csuka ugyanis hosszúkás testalkatának, nagy, éles fogakkal felszerelt szájának és zöldes színének köszönhetően megnyerte a krokodil becenevet. Akit harapott már véresre csuka, az tudja, mennyire találó is ez a név!
Dióverővel a verőfényes napsütésben
A dióverő szintén nemcsak a dió leverésére használt hosszú póznát jelenti. A pecások körében ugyanis ezen a néven futnak a hosszú, vaskos botok, amelyek indokolatlanul erősek a célba vett halak méretéhez képest. Mondhatjuk, hogy használatuk olyan, mint ágyúval verébre lőni!
Törpék nemcsak a mesékben léteznek
A törpe szóról legtöbbünknek vagy Hófehérke hét társa, vagy a giccsbe hajló, festett kerti törpék jutnak eszébe. Nos, a horgászok számára van még egy azonnali asszociáció: a törpeharcsa.
A törpeharcsa vagy ahogy a horgászok nevezik, törpe a közutálat tárgya, ugyanis invazív fajként kiszorítja az őshonos fajokat, felzabálja azok ikráit, ráadásul még meg is tud bökni a mellúszók tüskéivel. Egyedüli mentségére szolgáljon az, hogy ha valaki hajlandó elbíbelődni vele, kifejezetten finom a húsa.
A horgászat komoly része is érdekel? Segítünk!
A megfelelő felszerelés kiválasztása, összeállítása még akkor is nagyon nehéz, ha tisztában vagy az alapvető technikákkal. Ebben az esetben legjobb, ha segítséget kérsz a horgászbolt vagy horgász webáruház munkatársaitól.
A JADABO horgász webshop például nemcsak kiváló termékekkel, de szakértői tanácsadással is segít neked: nyugodtan keresd őket emailben és telefonon!
Képek forrása: Freepik.com
Hirdetés (X)