Számtalan olyan helyzettel szembesülünk a mindennapjainkban, amikor egyedül kell megbirkóznunk egy ránk háruló nehéz helyzettel vagy kihívással. A népi bölcsesség szerint viszont pontosan annyi a terhünk, amivel meg is tudunk küzdeni.
Ám nem mindig hiszünk abban igazán, hogy sikerülni is fog, míg máskor meg azzal szembesülünk, hogy rengeteg időnket és energiánkat emésztette fel a folyamat, miközben nem is egészen oda jutottunk, ahova szerettünk volna.
Akárhogy is, a lehetőség adott arra, hogy fejlesszük magunkat ezen a téren, és hatékonyabban oldjuk meg a problémáinkat.
Az önfejlesztés itt is eredményes
Problémák nélküli élet? Elég nehezen elképzelhető, hogy ez valaha is megvalósulhatna, ráadásul erősen kétséges, hogy valóban az érdekeinket szolgálná-e egy ilyen élet, mikor lételemünk a haladás és a fejlődés. Ebben segít az OnlinePszichológus elektronikus formában is elérhető pszichoterápiája, amely segítségével valóban elindulhatunk saját magunk jobbá válása felé.
Ehhez azonban először el kell fogadnunk azt, hogy a problémák teljesen természetesek, a mindennapi életünk szerves részei, a megoldásuk során pedig, miközben legyőzzük az előttünk tornyosuló akadályokat, a személyiségünk is fejlődik.
“Mondottam ember: küzdj és bízva bízzál!”
Ez a Madách idézet Az ember tragédiájából gyakorlatilag szállóigévé vált, és ez nem véletlenül alakult így. A kihívások és nehézségek ugyanis valóban az életünk fontos részei, amelyek nélkül jóval kevésbé élhetnénk meg a saját hatékonyságunkat, eredményességünket.
Minden egyes gond, amivel szembesülünk nem más mint egy feladat, ami csak arra vár, hogy megtaláljuk rá a megfelelő megoldást. Mivel nem rejtőzik a mellényzsebünkbe rejtve mindenre kész, instant válasz, ezért segítségül hívjuk a problémamegoldó képességünket.
Az azonban már egyáltalán nem lényegtelen kérdés, hogy mennyi idő alatt és hogyan leljük meg a saját válaszainkat, illetve azok mennyire lesznek relevánsak az adott helyzetre nézve. A pszichológia tud stratégiát kínálni számunkra, amelyre olyankor is támaszkodhatunk, amikor nem tudjuk, hol is kezdjünk neki a dolognak.
Ismerjük meg a lépcső modellt!
Ez azzal kezdődik, hogy leírjuk, pontosan milyen nehézséggel szembesültünk éppen. Ez segít, hogy egy lépéssel hátrébb lépjünk, ami miatt tisztábban láthatjuk a helyzetet, azaz objektívabbá válhatunk. A következő teendőnk, hogy felmérjük az összes lehetséges megoldást, amivel leküzdhetjük az akadályt.
Ezután – még mindig csak fejben – próbát teszünk, azaz elképzeljük a lehetséges végkimeneteleket, amelyeknek mindegyike rendelkezhet előnnyel, valamint hátránnyal is. A felmért opciók mentén döntünk a legoptimálisabb út mellett, és végre is hajtjuk, végül le kell ellenőriznünk, hogy sikerrel jártunk-e vagy sem.
Az ehhez hasonló módszerek olyankor is támaszként szolgálnak, amikor úgy érezzük, hogy nincsenek előttünk perspektívák, hiszen a lépéseket követve magabiztosabbá válhatunk, ami aktivizálja problémamegoldó képességünket is.
Kép forrása: Shutterstock.com
Hirdetés (X)