A fogbeültetés kilökődésének jelei

Nagyon sokan félnek a fogászati kezelésektől, pláne az implantológiai beavatkozásoktól, a legismertebb oldalakon olykor hangot is adnak ennek. Az igazság az, hogy a komplikációknak, a kilökődésnek tünetei vannak, amelyeket nem árt ismerni.

Éppen ebből a célból írtuk ezt a mai cikket is, amelyben elmondjuk a leggyakoribb okokat is, amelyek végül az implantátum “elvesztésével” is járhatnak.

Mi állhat a kilökődés hátterében?

A beültetett implantátumba helyezett gyógyulási csavar kilazulhat, ez pedig magával vonhatja a gyulladást, a genny- és sipolyképződést, ezzel az a legnagyobb baj, hogy gyakran észre sem veszi a páciens, hiszen nem esik ki a csavar, de alatta mégis megindul a gennyképződés. Az implantátum nyaki részénél bizonyos mennyiségű csont is elvész, így jócskán lerövidülhet az élettartama.

A Halász Klinika implantációs kezelései kapcsán szigorúan ügyelnek a legfontosabb teendőre, a nulladik lépésre, az előkészítésre, ám sok esetben, más fogászaton előfordulhat, hogy nem megfelelő az implantációs csontüreg, tehát vagy az előkészítés során csúszott hiba a rendszerbe, vagy nem úgy gyógyult a csont, ahogy vártuk. Ilyenkor maradhatott egy észrevehetetlen góc a csontban, ami az implantátum kilökődését okozza.

Súlyos probléma, ha nem kellően sterilek a beavatkozás körülményei, nincs erre a célra fenntartott, speciális műtő. Gyanakodni kell arra, hogy valami nincs rendben, ha az íny a gyógyulást követően duzzadttá válik, gennyesedik kezd. Továbbá forró feszítő érzés a bőrön a műtéti terület felett.

Intő jel, ha az implantátum mozog, itt viszont fontos különbséget tenni aközött, hogy csak a bele helyezett csavar esetleg korona, vagy valóban maga az implantátum. Természetesen előbbit is mielőbb helyre kell hozni, hiszen melegágya lehet a baktériumoknak a kitekeredett csavar alatti rés.

Amikor a csontpótló lökődik ki, vagy a seb nyílik szét

Megeshet, hogy alig tapasztalni panaszokat, esetleg duzzanatot, enyhe fájdalmat, inkább diszkomfortérzést. Ha elkezdenek kilökődni apró csontpótló szemcsék, az a csontpótló procedúra sikertelenségére utal, amely ilyenkor elkötőszövetesedik.

Még egy “esetet” említünk, amikor a sebgyógyulással történnek problémák, például a varrat vagy maga a seb szétnyílik, ez viszont kiválthatja a csontpótlás és a zárócsavar elfertőződését.

Néhány veszélytelen komplikáció

Az alábbiak nem befolyásolják a kezelés sikerességét, tekinthetjük ártalmatlan “panaszoknak”, ettől függetlenül fontos ismernünk ezeket is.

Minimális utóvérzés teljesen normális jelenség, ilyenkor vérsavó is szivároghat. Megeshet, hogy hetekkel később indul meg a vérzés, amennyiben erősebb, nagyobb mennyiségű, fontos felkeresni a szakembert.

Egy ideig az arc, az íny, a nyelv és az ajkak valamelyest zsibbadtak maradhatnak, ami néhány héten belül, maximum fél éven belül teljesen elmúlik. Ez esetben jeleznünk kell a specialistának, hogy tehessünk ellene.

Persze sok múlik a páciens hozzáállásán, életvitelén is, például a dohányzás, a kezeletlen fogágybetegség és a nem megfelelően beállított vércukorszint sokszorosára növeli a kilökődés rizikóját.

Kép forrása: Pexels.com

Hirdetés (X)